Ako sa študuje v zahraničí? Universidade da Madeira

Tamara, druháčka z Inštitútu manažmentu, sa rozhodla prežiť jeden semester na Fakulte manažmentu turizmu a hospitality na Madeire.

Prečo ste sa rozhodli ísť na Erasmus?

Tým, že veľa cestujem, štúdium v zahraničí mi prišlo ako super príležitosť spojiť cestovanie so štúdiom. Prioritou bolo, samozrejme, štúdium, ale rovnako je s tým úzko spojené spoznávanie nových ľudí, zvykov a tradícií i samotné spoznávanie nádherného ostrova Madeira. Zamerala som sa rovnako aj na zdokonalenie sa v mojej hovorovej a písomnej angličtine, ba dokonca som sa naučila čo-to aj z portugalčiny. 

Čo Vám dala mobilita v rámci štúdia?

Študovala som rovnaký študijný odbor ako na Slovensku, ale na Madeire to bolo veľmi praktické. Chodievali sme na prehliadky hotelov, kde nám rozprávali o celom chode hotela. Na každý predmet sme robili seminárne práce alebo prezentácie, ktoré boli časovo náročné, ale v konečnom dôsledku to bola super skúsenosť. Tým, že ma učili zahraniční profesori, priniesli znovu iný pohľad na určité veci. 

Madeira

V čom ste sa zlepšili vďaka pobytu a čo Vám Erasmus dal do života?

Cítim sa omnoho viac sebavedomejšia a istejšia pri rozprávaní v angličtine. Dala mi obrovské množstvo kamarátov, či už priamo z Madeiry, alebo z iných kútov sveta. Spoznala som ostrov zo všetkých strán, mentalitu ľudí, ich miestne zvyky a tradície a musím len potvrdiť, že Madeira je raj na Zemi. Naučila som sa samostatnosti a riešiť problémy s chladnou hlavou.

Prečo by ste túto školu odporučili iným?

Každá univerzita je niečím výnimočná a rovnako ani Universidade da Madeira nie je výnimkou. Na univerzite je možné študovať rôzne študijné programy, čiže nájde sa tam naozaj každý. Na celej univerzite panuje príjemná atmosféra, ktorú dopĺňajú úžasní profesori a študenti s priateľským prístupom. Väčšina profesorov vyučuje v portugalčine, ale nájdu sa profesori, ktorí učia výhradne v anglickom jazyku, čo si dokonca aj miestni veľmi pochvaľujú. S angličtinou tam nie je absolútne žiaden problém, pretože všetci vedia po anglicky. 

Aký je Váš najlepší zážitok? 

Každý deň bol zážitok. Madeira je dychberúca a naozaj božská. Každá jazda autom alebo autobusom a kochanie sa nad nádhernými výhľadmi. Na Slovensku 5 stupňov celzia a ja som sa kúpala v oceáne pri 25 stupňoch. Ale naj zážitok? Pozorovanie delfínov a veľrýb na katamaráne. Otvorený oceán, vietor vo vlasoch, slnko a skákajúce delfíny. Cítila som sa ako v nejakom filme.

Čo Vás možno na mobilite prekvapilo a neboli ste na to pripravená?

Čakala som, že na mobilite už budem mať priamo dané predmety, ktoré budem študovať. Lenže tomu tak nebolo. Všetky predmety som si musela vyberať sama, musela som dávať pozor na to, aby sa mi vzájomne neprekrývali. Následne som musela každému profesorovi napísať zvlášť, či sa vôbec môžem zúčastňovať jeho hodín. Ak áno, musela som písať profesorom na Slovensku, či sú predmety, ktoré idem študovať, v poriadku. Čiže toto bol proces dvoch týždňov, kým som sa dostala do školského režimu. 

Universidate da Madeira

Ďalšou vecou je internát, ktorý som nedostala. Bolo mi povedané, že internát s veľkou pravdepodobnosťou nedostanem, aby som si hľadala iné ubytovanie. Myslím si, že práve pri Erasmus študentoch by mal byť automaticky pridelený internát. 

Je ešte niečo, čo by ste chceli dodať a poradiť ostatným? 

Jednoznačne je tam obrovský problém s ubytovaním. Mne sa stalo, že som bola obeťou podvodu. Zaplatila som pánovi depozit + nájom, podpísala zmluvu a následne si ma pán všade zablokoval a prerušil kontakt. Čiže bolo mi hneď jasné, že som o ubytovanie prišla a v hre bolo následne hľadanie nového ubytovania. Lenže v tom čase už nebola väčšina ubytovaní k dispozícii, boli v zlej lokalite alebo za veľmi vysokú cenu. Našťastie sa nám podarilo spojiť sa s honorárnym konzulom Slovenskej republiky na Madeire, ktorý nám pomohol s ubytovaním.